VÝMĚNA VELIKOSTÍ A VRÁCENÍ BOT DO 14-TI DNÍ OD DORUČENÍ - VYUŽÍJTE FORMULÁŘE

JARO JE TADY A SLEVA -15% NA VŠE, STAČÍ ZADAT KÓD: "jaro15"

Saltic Vintero – svetoutdooru.cz

Share on facebook
Facebook

Zaujalo mě

  • dostatek vnitřního prostoru
  • zateplení boty
  • okop na špičce boty
  • zpevnění patní části

Shrnutí recenze

Podzimní a zimní plískanice většinou automaticky svádí k vytažení pořádně odolných vysokých bot. Co když ale nazujeme poddajné a lehké barefootové „šlupičky” Saltic Vintero? Jak si poradí nový zateplený model se zimními nástrahami?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Boty Saltic Vintero jsou zateplené barefootové boty, které umožňují prožití chladnějších měsíců „bosochodcům” bez nutnosti přezouvání do klasické zimní obuvi. Membrána WinTherm zajišťuje tepelný komfort nohy ve spojení s vložkou 3,6 mm. 

Botám Saltic Vintero nevadí ani sníh, ani mráz.
Botám Saltic Vintero nevadí ani sníh, ani mráz.

Šněrování

Boty Saltic Vintero mají 6 oček pro tkaničky. Mezi čtvrtým a pátým očkem je menší výřez, který zabraňuje nadměrnému ohýbání této části boty při chůzi. Tkaničky jsou velmi poddajné, dostatečně dlouhé a nepovolují se. Velmi jsem si oblíbil nosit volit úplně na volno s tím, že jsem konce tkaniček zajistil ambulantním uzlem (samozřejmě umím i další, bezpečnější uzly, ambulantní uzel využívám jako referenční „rozvazovací” uzel). Řada uživatelů by mohla využít třeba jednoduchou rybářskou spojku nebo dokonce dvojitou, do náročného terénu ? Zde vidím velký prostor pro personalizaci každého z nás.

Začátek jazyku bot Saltic Vintero.
Začátek jazyku bot Saltic Vintero.

Obouvání a zouvání je otázkou vteřiny. Využít můžete i praktické patní poutko, které je přišité tak, aby vám nedřelo patu. Poutka jsou dostatečně dimenzovaná i na použití s rukavicemi nebo pro zavěšení na sedák. 

Podrážka

Saltic Vintero jsou vybaveny 3mm podešví Cross. Vzorek není nijak agresivní, přesto boty dobře drží i v mokru a na měkkém sněhu. Zledovatělý povrch je samozřejmě, stejně jako pro většinu bot, trochu problém a volil bych jako doplněk nesmeky. Pocit „bosé” chůze po sněhu je ale zase něco, co posouvá vnímání chodidel o kousek dál.

Detail podešve bot Saltic Vintero.
Detail podešve bot Saltic Vintero.

Odolnost svršku

Boty Saltic Vintero jsou ušity z hlazené přírodní kůže. Před prvním použitím jsem boty jemně nakrémoval. Saltic k tomuto účelu vyrábí vlastní krém. Rozhodně bych se vyvaroval využití vosku, ten by totiž ucpal póry ve vnější vrstvě a membrána WinTherm.

Barva kůže se po aplikaci nezměnila, poddajnost materiálu je vyšší. Hlazená ošetřená kůže funguje velmi dobře proti vodě i sněhu. Při používání je krásně vidět, jak kapičky zůstávají na povrchu. Je potřeba počítat s tím, že boty nejsou nepromokavé. Voda se dovnitř může dostat kolem jazyka již v úrovni prvního tkaničkového očka. 

Zateplovací membrána WinTherm bot Saltic Vintero.
Zateplovací membrána WinTherm bot Saltic Vintero.

O komfort chodidla se stará membrána Wintherm, která velmi dobře odvádí pot, protože botky voní stále jako nové (mám srovnání s jinými značkami). Do membrány je zakomponovaná hliníková vrstva, která odráží teplo zpět k chodidlu.

Tradiční okop v oblasti palce potěší chronické zakopávače. Tentokrát si ale na své přijdou i ti, kteří do země ryjí patou (třeba když hloubí důlek při hraní kuliček). Boty mají totiž gumové zpevnění i v patní části. Odpadá tak náchylnost na sešlapávání patní části boty.

Vnitřní prostor

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 8, EUR 42, USA 9 (délka vložky 27 cm). Podle velikostní tabulky Salticu bych měl mít velikost 40 (délka chodidla 26 cm + nadměrek 0,7 cm). Jelikož mi velikost 42 opravdu velmi dobře padne, asi bych měl problém vybrat přes internet. Mimochodem kdybych volil velikost podle šířky chodidla, měl bych mít velikost 44 :). 

Boty Saltic Vintero můžete nosit i bez dotahování tkaniček.
Boty Saltic Vintero můžete nosit i bez dotahování tkaniček.

Když jsem poprvé vklouznul do bot, už jsem věděl, že je to přesně ono. Nikdy nedochází k nadměrnému kontaktu s futrem, nikde nic netlačí. Stejný pocit přetrvává i po celodenním nošení. Oceňuji, že Saltic opět nechal mírně více prostoru nad palcem (pro mě často krizové místo prodírání). Pokud vám sedí model Fura, je velmi pravděpodobné, že Vintero budou sedět stejně.

Běžně využívám výhradně nízkou obuv, proto jsem byl zvědavý, jak se osvědčí kotníková verze. Komín kolem kotníku je velmi pohodlný a nijak neomezuje v pohybu. Pokud si zatáhnete tkaničky, dostaví se pocit jako ve vysoké ponožce. Lem komínu je obšitý ochrannou páskou a kotník nijak nedře.

Detail termoregulační stélky bot Saltic Vintero.
Detail termoregulační stélky bot Saltic Vintero.

Stélky dodávané přímo k botám jsou antibakteriální s termoregulační funkcí. Nalezneme v nich i příměs aktivního uhlí. Při zkoušení doporučuji stélky vložit, abyste měli jasno v tom, jestli vám bota sedí i s nimi. Pěnový materiál je velmi příjemný, noha po stélce neklouže.

Používání

S botami od Salticu to mám dost jednoduché. Dorazí, obuji a nevím o nich. Je jedno, jestli se jedná o nízký nebo kotníkový model. Vnitřního prostoru je tak akorát, aby nebylo chodidlo utlačované, ale zároveň, aby v botě necestovalo.

V botách Saltic Vintero budete mít nohy v teple i v zimě.
V botách Saltic Vintero budete mít nohy v teple i v zimě.

Jsem rád, že testovací boty dorazily právě ve chvíli, kdy předpověď počasí hlásí sněžení a –15 °C. Trochu mě mrazilo v podbřišku, když jsem vyrážel ven v botách, které jsem na  nohách téměř necítil. Světe div se, mrazivý pocit se nepřesunul do chodidel. Tepelná vložka a membrána WinTherm fungují… Zkoušel jsem boty v mrazu používat i bez tepelné vložky. Kromě chvil, kdy člověk stojí ve sněhu na místě, jsem nadměrný chlad necítil. Je ale potřeba si zvyknout na mírně odlišný pocit. Mně osobně toto velmi vyhovuje, mám rád když „cítím”, co se kolem mě odehrává.

Pohyb v přemrzlém sněhu je vyloženě radost a člověk si zimu užívá na jiné úrovni. Rozbředlý sníh už taková radost není, ale pokud si pohlídáte, aby vám do bot nenateklo vrchem, budete mít vevnitř sucho.

Kromě městského prostředí jsem boty Vintero vyzkoušel i mimoměstském rozmanitém terénu. Zasněžené lesní cesty jsou úplným balzámem pro nohy (a také pro duši). Boty mají samozřejmě svoje limity, takže třeba na sněžnice bych s nimi nevyrazil. 

Během používání není na botách znát žádné nadměrné opotřebení, rozlepování apod. Vzhled maličko kazí zbytky lepidla v oblasti přilepení podešve ke zbytku boty, nejedná se ale o nic zásadního. 

Kvalitní impregnace kůže bot Saltic Vintero.
Kvalitní impregnace kůže bot Saltic Vintero.

Hodnocení

Jsem moc rád, že se to Salticu opět povedlo. Boty Vintero do chladnějších dní jsou na pohled velmi hezké. Vyrábějí se navíc v řadě zajímavých barevných kombinací (bordó, antracitová, hořčičná, pomodoro, tabacco, …), takže je jen na vás, jestli zvolíte tradiční nenápadné barvy nebo svůj outfit oživíte. Odolnost vůči zimnímu městu se ukázala jako dostatečná. Odolnost vůči zimní přírodě záleží na odolnosti každého z nás. Saltic mi prostě umožnil vyhlížet jarní kaluže s nohami v teple.

Select your currency