VÝMĚNA VELIKOSTÍ A VRÁCENÍ BOT DO 14-TI DNÍ OD DORUČENÍ - VYUŽÍJTE FORMULÁŘE

Svět oudooru: recenze Barefoot Fura

Share on facebook
Facebook

Recenze: Saltic Fura – dnes bos, zítra boss

Recenze: Saltic Fura - dnes bos, zítra boss

Maximální prostor pro vaše prsty a maximální zážitek z pohybu. To by mělo být motto každé barefootové obuvi. Firma Saltic přichází na trh s modelem Fura. Jde o minimalistické kožené boty, které díky široké paletě barev sladíte s každým outfitem.Údaje výrobce:

Materiál:svršek – přírodní kůže Velur + podšívka Cambrelle
podešev – Adidas 3 mm
Hmotnost: 369 g (UK 8)
Barevné varianty: černá, červená, modrá, olivová, oranžová, petrolejová, vínová, šedá, světle hnědá, žlutá
Infocena: 2800 Kč
Dodává: Saltic
Více info na www.barefootsaltic.cz

Charakteristika

Boty Saltic Fura se vezou na vlně barefoot obuvi. Sám již nenosím posledních několik let  nic jiného, než jsou barefoot boty (kromě hor). Proto jsem se velice těšil na možnost vyzkoušení těchto bot od české firmy Saltic. Výrobce k botám dodává přepravní vak, impregnační sprej a vyjímatelné stélky. Jak si poradí kožené minimalistické boty s nástrahami terénu i městskou džunglí?

Boty Saltic Fura se do přírody vyloženě hodí.

Šněrování

Boty Saltic Fura mají 5 oček pro tkaničky. Dodávané tkaničky jsou dlouhé tak akorát a nepovolují se. Není problém boty dotáhnout přesně na míru, i když osobně toto řešení nepraktikuji, snažím se mít nohy v botách „na volno”. Velmi jsem si oblíbil variantu bot zavázaných úplně lehce. Nazouvání a zouvání je otázkou vteřiny a člověk má chvílemi pocit, že na nohách nic nemá. Boty se při používání nezouvají a rozhodně nemáte pocit, že vám na nohách něco plandá. Obouvání pomáhají i poutka našitá v patní části. Jsou dostatečně dlouhá na prostrčení prstu a také třeba na zavěšení na sedák.

Tradiční výrobce obuvi do přírody.

Tradiční výrobce obuvi do přírody.

Podrážka

Výrobce zvolil oděruvzdornou pryžovou podešev Saltic. Ke dnešnímu dni nosím boty téměř bez přestávky 5 měsíců a opotřebení téměř není vidět. Tvrdý městský povrch jim samozřejmě dává slušně zabrat. Vzorek není agresivní, na klouzavém povrchu si musíte dávat víc pozor. Díky vysoké citlivosti oproti klasickým trekovým botám máte však lepší cit při došlapu, tudíž i podobné „problémy” zvládnete.

Podrážka Adidas bot Saltic Fura.

Odolnost svršku

Boty Saltic Fura jsou vyrobeny z přírodní Velurové kůže. Materiál je na dotek velmi příjemný se „sametovým” povrchem. Kůže jsem nejprve používal bez přiloženého impregnačního prostředku. Materiál má silnou vodoodpudivou úpravu, ale voda na něm zanechává stopy. Toto se odstranilo právě postříkáním dodanou impregnací. Barva bot se stala mírně tmavší, odolnost vůči nečistotám a vodě se velmi zvýšila. Není problém stoupnout si do kaluže, nesmí vám samozřejmě voda natéct horem. Po době používání stačí pár tahů kartáčem a boty jsou jako nové. Okop v oblasti palce je skvělá věc. Ne, že bych zakopával na každém kroku, ale občas se to prostě přihodí. Je příjemné, že palcová část boty je tím zpevněna, bota se díky tomu dá využít i v mírně technickém terénu. Na boty jsem neaplikoval žádný kondicionér, rozhodně bych nepoužíval vosk.

Vnitřní prostor

Délka mého bosého chodidla je 26 cm (s tenčí ponožkou 26,5 cm). Velikost testovaných bot je UK 8, EUR 42, USA 9 (délka vložky 27 cm). Podle velikostní tabulky Salticu bych měl mít velikost 40 (délka chodidla 26 cm + nadměrek 0,7 cm). Jelikož mi velikost 42 opravdu velmi dobře padne, asi bych měl problém vybrat přes internet. Mimochodem kdybych volil velikost podle šířky chodidla, měl bych mít velikost 44 :). Vnitřní prostor pro nohy je komfortní, nikde nic netlačí, prsty mají dostatek prostoru i po celodenní chůzi. Velmi se mi líbí malinko zvětšení prostor nad palcem v místech okopu. Toto je často slabé místo u jiných značek (dochází ke kontaktu s botou a může dojít k prodření látky/odření palce). Když si položíte bosou nohu na stélku, uvidíte, jak krásně kopíruje vaše chodidlo. Bota není moc vykrojená ani v oblasti vnitřního kotníku. Toto je opět dobrý tah, osobně nemám rád, když boty jakoby „podporují” klenbu na vnitřní straně.

Výrobce k botám dodává i tenké stélky. Pro začínající bosochodce se doporučuje alespoň na začátku využívat stélky, aby si chodidla zvykla. Zkoušel jsem nosit boty se stélkami i bez, oboje je komfortní, stélka logicky více tlumí nerovnosti terénu. Nakonec jsem skončil s variantou se stélkami. Vnitřní prostor je krytý podšívkou Cambrelle. Ta se vyznačuje „síťovanou” strukturou a evidentně velmi dobře odvádí pot, protože botky voní stále jako nové (opět mám srovnání s jinými značkami). Samotný materiál zatím téměř nejeví známky používání, pouze v patní části je patrné mírné chlupacení.

Detail podšívky bot Saltic Fura.

Detail podšívky bot Saltic Fura.

Používání

Boty Saltic Fura od výrobce došly, obul jsem je a nejraději bych je vůbec nesundával. Velikost je opravdu přesně akorát, od začátku jsem necítil žádný nežádoucí kontakt s vnitřním prostorem. O otlacích vůbec nemůže být řeč. Bota krásně kopíruje chodidlo, a zároveň nechává vaší noze dostatek prostoru. Ano, toto se povedlo náramně.Boty jsem testoval ve velmi rozmanitém terénu. Nejlépe se samozřejmě bota cítí v přírodě. Užíváte si každé našlápnutí, kontakt s povrchem je velmi blízký. Nohy ani po dlouhém výletě nebolí. I při nošení menšího batohu nebyl problém. Boty mají svoje limity a nelze od nich očekávat zázraky při nepřiměřeném používání. Nečekejte tak, že po chůzi v mokré trávě budete mít suché nohy. V delším dešti se vám voda do bot taky dostane. Prostě počkáte, až uschnou

Městské prostředí dává botám mnohem víc zabrat. Mohla by se rozjet debata o tom, jestli má barefoot smysl právě na tvrdém povrchu. Ať už to je jakkoli, osobně se mi lépe chodí v široké botě, navíc jsem v botách nechával i stélku. Po celodenním chození ve městě jsem určitou únavu chodidel cítil, podobně jako v barefoot botách od jiných značek, podobně jako v klasických botách. Často jsem boty využil i při řízení, kde jistě oceníte vysoký kontakt s pedály. Když navíc vyrazíte autem do hor, budete se těšit, až dáte svým nohám prostor pro odpočinek po zutí těžkých pohorek. Tradiční místo ohybu na vnější straně boty (jakoby za prsty) není na botách vůbec zřetelné. Slabé místo se tak podařilo eliminovat.

Odolnost na vodu – Saltic Fura.

Boty Saltic Fura jsou vhodné i pro výlety a vycházky v přírodě.

Detail ohybu bot Saltic Fura.

Vývoj, reakce na zpětnou vazbu uživatelů

Velmi často se setkávám s polemikou o tom, jestli je dobré mít domácí výrobce nebo se spokojit s někým, kdo vyrábí v zahraničí (malý výrobce x velký výrobce). Tuto diskuzi samozřejmě nechám pro jiné příležitosti, nyní si dovolím představit přístup firmy Saltic. Na testování jsem nejdříve dostal model Saltic Fura 1.0 (pouze moje označení pro přehlednost). Během testování jsem se potýkal s pár neduhy, což není nic neobvyklého. Každý z nás má jiné chodidlo, každý chodí jinak, rozdíl váhy, terénu.

Běžně člověk může napsat zpětnou vazbu a tím to končí. V mém případě však došlo k jinému postupu. Po komunikaci s výrobcem jsem totiž zjistil, že některým dalším „testovacím jezdcům” se dělo něco podobného. Velmi rychle byl vydán model Saltic Fura 2.0, který má všechny neduhy odstraněny. Tomu říkám práce se zpětnou vazbou. Samozřejmě se bavíme o detailních záležitostech (mírné posouvání jazyka do strany při chůzi s rozvázanými botami, částečné sešlapávání kůže v oblasti vnější paty), které nemají na funkci obuvi vliv. Jenomže právě přístup k detailům od sebe odlišuje boty a dobré boty.

Přilnavost bot Saltic Fura.

Dámská varianta bot Saltic Fura.

Stélka bot věrně kopíruje chodidlo.

Hodnocení

Po několikaměsíčním používání musím upřímně říct, že boty Saltic Fura jsou moc povedeným kouskem. Skvěle kopírují vaše chodidlo, mají slušný vnitřní prostor, ochrání váš palec. Potěšila mě vysoká odolnost vůči vodě a nečistotám. Během testování jsem často zapomněl, že je vůbec na nohách mám – to je podle mě nejlepší vizitka podobného typu bot.

Select your currency